Anlaşma

TERMS OF USE
KULLANICI SÖZLEŞMESİ
Walexeb Sp. z O.O. (“Company” or “Site Administrator”), and its affiliates (collectively, "Company"), provides this Website (izzigo.info.tr), including all services offered hereon, (the website and the services are collectively referred to as the "Site") and these Terms of Use govern your use of this Site.
Please carefully read this Terms of Use.
If you ("You" or "User") are under eighteen (18) years of age or the age of majority in your jurisdiction, then please read these Terms of Use and the Privacy Policy with your parent or legal guardian. By using, accessing or purchasing access to this Site, you represent that you (or your parent or legal guardian on your behalf if you are a minor) have read, understood and agree to the Terms of Use in their entirety, including the Privacy Policy. If you, or in the case that you are a minor, your parent(s) or legal guardian(s) do not agree with any part of the Terms of Use, including the Privacy Policy, then please do not use, access or purchase access to the Site.
If someone else is paying for (or authorizing) your tutoring account, you agree to print this document and hand it to them.
Company reserves the right to make changes to these Terms at any time. Any such modifications will become effective immediately upon posting to the site and your continued use of the site, Services and/or Software constitutes your agreement to such modifications. You agree to periodically review the current version of these Terms as posted on the site.
“Walexeb” Limited Şirketi (ileride şirket), ve onun şubeleri bu web-sitesini (izzigo.info.tr), hem de web-sitesinde sunulan tüm hizmetleri (web-site ve sunulan hizmetler ileride “site” olarak tanımlanır) kullanmak üzere sunar ve işbu Kullanıcı Sözleşmesi işbu Sitenin kullanım şartlarını düzenlemektedir.
Lütfen bu Kullanıcı Sözleşmeyi dikkatlice okuyunuz.
Eğer Sizin (ileride « Siz» veya «Kullanıcı») yaşınız 18’den küçük ise veya Siz ülkenizin mevzuatına uygun olarak erginlik yaşına erişmediyseniz, bu Kullanıcı Sözleşmesini ve Gizlilik Politikasını Sizin ebeveynlerinize veya yasal vasilerinize gösterin. Sitenin kaynaklarını kullanarak ve bunlara erişerek (reşit değilseniz sizin adınıza ebeveyniniz veya yasal vasiniz) Gizlilik Politikası ve Kuralları da dahil olmak üzere Kullanıcı Sözleşmesinin tüm şartlarını okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi onaylamış olursunuz. Siz (ebeveyniniz veya yasal vasiniz), Gizlilik Politikası ve Kurallar dahil olmak üzere Kullanıcı Sözleşmesinin herhangi bir maddesini kabul etmiyorsanız, lütfen bu Siteyi kullanmayın, hesap oluşturmayın ve Sitenin kaynakları kullanmak için ücret ödemeyin.
Bu belgenin çıktısını almayı ve hesabınız için ödeme yapan veya bu hesap üzerinden giriş yapan kişilere teslim etmeyi kabul etmektesiniz.
Şirket, bu Kullanıcı Sözleşmesini dilediği zaman değiştirme hakkını saklı tutar. Herhangi bir değişiklik, Site'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girer ve Kullanıcı Sözleşmesi'nin değişikliklerle birlikte yayınlanmasından sonra Site'nin kaynaklarını kullanmanız, değişiklikleri kabul ettiğiniz anlamına gelir. Kullanıcı Sözleşmesinin güncel versiyonunu periyodik olarak gözden geçirmeyi kabul etmektesiniz.
 1. Description of services
Through our Services, site and Software, Company enable Users (student and tutors) to study live, one-to-one instruction, tutoring and learning services in our proprietary online classrooms (Tutoring Sessions).
For the correct access to the site resources, User equipment must meet the minimum technical requirements listed on the site.
The service is available every day of the year, at any time of the day. Functioning of the Site may be violated by force majeure or other factors, prevention or overcoming of which is beyond the capacity of the site Administrator.
As an online service izzigo.info.tr may periodically be unavailable as Company perform regular maintenance and upgrades during the following times: every Wednesday from 11:00 am to 12:00 am.
 1. Servis tanımı
Şirket, Kullanıcılara (öğrenciler ve öğretmenler) canlı dersleri yürütmelerine, kişisel olarak çalışmalarına ve markalı çevrimiçi sınıflarımızı (eğitim oturumu) kullanarak diğer eğitim hizmetlerini almalarına olanak tanıyacak Sitenin yazılım çözümlerini kullanmaları için bir imkan sağlamaktadır.
Site kaynaklarına doğru erişim sağlayabilmek için Kullanıcının ekipmanı sitede belirtilen minimum teknik gereksinimleri karşılamalıdır.
Sitenin kaynakları her gün ve günün her saatinde erişime açıktır. Sitenin işi aşılması imkansız nedenden dolayı veya önlenmesi ve yahut aşılması imkansız olan ve Site yöneticisinin yetkilerinin dışındaki diğer faktörlerin sonucunda bozulabilir.
Sitenin ve teknik bakımının geliştirilmesi amacı ile Sitenin kaynakları her çarşamba saat 11:00’den 12:00’ye kadar ilgili çalışmalarını yürütülmesi için erşime kapatılabilir.
 1. Account Registration & Termination
In order to use the resources of the Site, the User must undergo compulsory registration procedure on the Site. In this case, the registration forms for Tutors and Students are different.
As part of the Services, Company require all Tutors to pass a third party verification service ("Verification Service"), which makes reasonable commercial efforts to confirm the validity of Tutors' claimed educational credentials.
To use the Services, you will need to register on the site and obtain an account, Username and password.
Each User may have only one active User Account at any given time for this Site. You should keep your User Account information confidential. You agree not to use another User's User name and password to access the Site, or to provide your User Account information to another User or third party to access the Site. You agree to provide accurate and truthful information when creating a User Account and during your use of the Site.
In consideration of your use of the Services, you agree to (a) provide true, accurate, current and complete information about yourself as prompted by the Service's registration form (such information being "Your Data"), (b) maintain and promptly update Your Data to keep it true, accurate, current and complete; and (c) comply with these Terms of Use. If you provide any information that is untrue, inaccurate, not current or incomplete, or if Company believe that such information is untrue, inaccurate, not current or incomplete, Company reserve the right to suspend or terminate your account(s) and refuse any and all current or future use of the Services, or any portion thereof. You agree not to use the site, the Services or the Company Content (as defined below) to recruit, solicit, or contact in any form Tutors or potential Consumers for employment or contracting for a business not affiliated with us without our advance written permission.
You agree that you are responsible for everything that is done on the Site using his User profile.
If you reside outside the United Kingdom, your registration indicates your explicit consent that the personal information you have provided may be transferred and stored in countries outside your home country—including the United Kingdom. Your personal information shall only be used in accordance with our Privacy Policy.
The only right that you have with respect to dissatisfaction with any policies, guidelines, or practices of Walexeb Sp. z O.O. in operating izzigo.info.tr or any Content, is for you to discontinue accessing izzigo.info.tr. Walexeb Sp. z O.O., in its sole discretion, may terminate or temporarily suspend your access to all or any part of izzigo.info.tr, without notice, for conduct that Walexeb Sp. z O.O. believes is a violation of this Terms of Use or any policies or guidelines posted by Walexeb Sp. z O.O., or for other conduct which Walexeb Sp. z O.O., in its sole discretion, believes is harmful to other users. Walexeb Sp. z O.O. may discontinue operating izzigo.info.tr and terminate this Terms of Use without notice at any time for any reason in its sole discretion.
 1. Kullanıcı hesabının açılması ve kullanım süresi
Sitenin kaynaklarını kullanmaya başlamak için Kullanıcı zorunlu prosedürünü geçmelidir. Öğretme ve öğrenciler için kayıt formları.
Servis çerçevesinde Şirket Öğretmenlerin mesleki yeterliliğini kontrol edebilme amacı ile zorunlu üç kademeli doğrulama prosedürü sunmaktadır.
Sitede kayıt olduktan sonra Siz kişisel kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılan kullanıcı hesabını elde edersiniz.
Kullanıcılar bu Sitede yalnızca bir aktif hesap kullanma hakkına sahiptir. Hesap giriş bilgilerinizin gizliliğini korumalısınız Siteye girmek için başka birinin kullanıcı adını ve şifresini kullanmamayı ve Siteye erişmek için diğer Kullanıcılara veya üçüncü şahıslara doğrulama verilerinizi vermemeyi kabul etmektesiniz. Bir Kullanıcı hesabı oluştururken ve Siteyi kullanırken doğru ve gerçek bilgiler vermeyi kabul etmektesiniz.
Servisimizi kullanarak, aşağıdakileri kabul etmiş olursunuz:
a) Sitenin kayıt formunu doldururken kendiniz hakkında doğru, güncel ve eksiksiz bilgileri vermek;
b) Sizin kişisel bilgilerinizi sürekli güncellemek ve tamamlamak;
C) Kullanıcı Sözleşmesine uymak.
Eğer yanlış, hatalı, aktüel olmayan ve eksi bilgi verdiğiniz takdirde, veya eğer Şirket böyle bilgileri yanlış, hatalı, aktüel olmayan ve eksik olarak sandığı durumda, Şirket Sizin hesabınızı durdurma ve Siz için Sitenin kaynaklarını kullanmayı tamamen veya kısmen kısıtlama hakkını saklı tutar. Şirket'in yazılı izni olmkasızın, Şirketle rekabet edecek istihdam amaçlı faaliyetler veya diğer ilişkiler için Öğretmenleri ve diğer Kullanıcıları çekmek ve onlarla iletişim kurmak için Sitenin kaynaklarını kullanmamayı kabul etmektesiniz.
Sitede profilinizi kullanarak gerçekleştirilen tüm faaliyetlerden yalnızca Sizin sorumluluk taşıdığınızı kabul etmektesiniz.
Büyük Britanya sınırları dışında yaşıyorsanız, Sitede kayıt olmanız Sizin verdiğiniz kişisel bilgileriniz Britanya dahil olmak üzere ikamet ettiğiniz ülkenizin dışında kullanılacağını ve saklanacağını kabul etmiş oluyorsunuz. Sizin kişisel bilgileriniz sadece Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanılacaktır.
Eğer herhangi bir nedenle Şirketin yürüttüğü politika, yönetim ilkeleri veya «Walexeb» Limited Şirketin hareketlerinden, Sitenin çalışmasından tatmin olmadığınız durumunda Sizin Sitede kullanımınız iptal edilir. Eğer Kullanıcı Sözleşmesi Kullanıcı tarafından ihlal edilirse, Kullanıcının davranışları «Walexeb» Limited Şirketinin politikasına ve ana ilkelerine aykırı olduğu, hem de idğer Kullanıcıların haklarını ihlal söz konusu olduğu durumlarda «Walexeb» Limited Şirketi önceden bilgilendirme yapmadan kendi iradesi ile tamamen veya kısmen böyle Kullanıcıya site kaynaklarına erişimini kısıtlayabilir. «Walexeb» Limited Şirketi neden ve süresinden bağımsız olarak kendi iradesine göre tek taraflı olarak işbu Kullanıcı Sözleşmesini feshedebilir.
 1. License to Use Site Content
Subject to your compliance with these Terms of Use, Company grants you a limited, personal, non-exclusive, non-commercial, revocable and non-transferable license to view the content of izzigo.info.tr. You may only use the Services for your own personal use.
You agree not to view, copy, or procure content or information from the services by automated means (such as scripts, bots, spiders, crawlers, or scrapers), or to use other data mining technology or processes to frame, mask, extract data or other materials from the Site content (except as may be a result of standard search engine or Internet browser usage), unless formally authorized by our service under separate written agreement. No materials from the services may be copied, reproduced, modified, republished, downloaded, uploaded, posted, transmitted, or distributed in any form or by any means without Our prior written permission or as expressly provided in these Terms of Use.
When you download or use the Site content as authorized by these Terms of Use, you must: (a) keep intact all copyright and other proprietary notices; (b) make no modifications to the Site content; and (c) not copy or adapt any object code associated with the services or reverse engineer, modify or attempt to discover any source code associated with the Services, nor allow or assist any third party (whether or not for your benefit) to do so. All rights not expressly granted herein are reserved. Where you purchase a subscription or a license to access any Site content, you may not share that subscription or license with others.
Company may impose reasonable limits on your scope of access to Site content, including limits on time or number of materials accessed or machines used to access such Content, to prevent unauthorized third party access to or use of that Content.
 1. Sitenin içeriğini kullanma lisansı
irket, bu Kullanıcı Sözleşmesinin tüm koşullarını kabul eden herkese Sitenin içeriğini görüntülemesi için sınırlı, kişisel, münhasır olmayan, ticari amaçlı olmayan, geri alınabilir ve devredilemez bir lisans vermektedir. Sitenin kaynaklarını sadece kişisel amaçlar için kullanabilir. Öncesinden Şirketin yazılı izni alınmadan otomatik sistemleri (komut dosyaları, botlar, örümcekler, tarayıcılar vb.) kullanarak veya bilgi almak için öngörülen diğer sistemleri ve teknolojileri (kullanıcı verilerini çıkarmak için çerçeve, maskeler) kullanarak Sitenin içeriğini kopyalamayacağınızı ütlenmektesiniz. Öncesinden Şirketin yazılı iznini almadan ve işbu Kullanıcı sözleşmesinde belirtilen durumlar istisna olarak kabul edilmesi haricinde Sitedeki hiçbir materyal kopyalanamaz, çoğaltılamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz, yüklenemez, üçüncü şahıs kaynaklarda yayınlanamaz, üçüncü şahıslara aktarılamaz ve herhangi bir biçimde ve herhangi bir şekilde dağıtılamaz.
Bu Kullanıcı Sözleşmesine uygun olarak Sitenin kaynaklarını indirirken ve kullanırken şunları yapmalısınız:
a) telif hakkının güvenliğini sağlamak ve kaynakların telif hakkı sahibine ait olduğunu bildirmek;
b) Site içeriğinde değişiklik yapmamak;
c) Sitenin program kodunu kopyalamamak ve uyarlamamak, Sitenin kaynak kodunu değiştirmemek ve tanımaya çalışmamak, hem bu tür faaliyetlerde üçüncü kişilere yardımcı olmamak.
Bu kullanıcı sözleşmesinden açıkça belirtilmeyenler de dahil olmak üzere tüm haklar saklıdır. Siteye kayıt olma prosedürü Sitenin kaynaklarını kullanma lisansı ile ayrılamazdır.
Şirket Site kaynaklarına üçüncü kişilerin yasa dışı erişimini önlemek amacı ile geçici ve sayısal kısıtlamaları da dahil olmak üzere Site kaynaklarına erişim limiti tedbirlerini uygulama haklarına sahiptir.
 1. Copyright
Design and code of the Site, information, graphics, audio, video, photos and other contents of the Site, performed and placed on the Site (such as visible to the User and not visible without performing special actions, legal or illegal) are considered the intellectual property of the Walexeb Sp. z O.O. or other copyright owners who have entered into an agreement with the Walexeb Sp. z O.O., entitling him to place these objects of intellectual property on the Site or in its composition, and protected in accordance with applicable legislation of the United Kingdom. No intellectual property, as well as the transfer its rights is subject to the Terms of Use.
Any action and/or lack of one by the User, which caused the violation of the rights of the Walexeb Sp. z O.O. or directed to cause violation of the rights of Our intellectual property are punishable under the laws of the United Kingdom, as well as give the Site Administrator the right to delete User profiles from the database without notice.
The User guarantees the settlement of all possible claims of rights holders and/or authors and/or contractors, or other third parties to the Walexeb Sp. z O.O., in connection to the materials referred to in the Terms of Use on their own and at their own expense. In case of claims to the Walexeb Sp. z O.O. by third parties on the issue of illegal usage by the User objects of intellectual property on the Site, the User agrees to indemnify all losses suffered by the Walexeb Sp. z O.O. all losses as a result of breach or receiving of such claims, and the Walexeb Sp. z O.O. has the right to terminate the Terms of use unilaterally, by removal of the User Profile from the Database.
You agree to safeguard the Company Content and the Services (collectively, Proprietary Information) and to prevent the unauthorized, negligent or inadvertent use or disclosure thereof. You will not, without our prior written approval, directly or indirectly, use or disclose the Proprietary Information to any person or business entity except for a limited number of your employees who are on a need-to-know basis and who agree in writing to be bound by the restrictions on use and disclosure set forth in these Terms or restrictions no less restrictive than these Terms. You agree to promptly notify us in writing of any use or disclosure of Proprietary Information in violation of these Terms. You acknowledge that the use or disclosure of the Proprietary Information in any manner inconsistent with these Terms will cause us irreparable damage and that Company will have the right to (i) equitable and injunctive relief to prevent such prohibited use or disclosure, and (ii) recover the amount of all damages (including attorney’s fees and expenses) in connection with such prohibited use or disclosure.
 1. Telif Hakkı
Sitenin tasarımı ve kodu, ses, video, fotoğraf, bilgi ve grafik içeriği ile Sitede sunulan ve Sitede yayınlanan diğer materyaller (kullanıcılara yasa dışı olanlar da dahil olmak üzere özel uygulamalar olmadan erişilebilir ve erişilemez) fikri mülkiyet hakkı «Walexeb» Limited Şirketine ve ayrıca «Walexeb» Limited Şirketi ile Sitede erişilebilen ve fikri mülkiyet unsurlarının kullanma hakkını tanıyan ilgili anlaşmalar yapan diğer hak sahiplerine aittir. Bahsi geçen fikri mülkiyet unsurları Büyük Britanya mevzuatına uygun olarak muhafaza edilmeye ve korunmaya tabidir. Fikri mülkiyet unsurlarının işbu Kullanıcı Sözleşmesine aykırı olarak kullanılmasına izin verilemez.
Kullanıcının «Walexeb» Limited Şirketinin mülkiyet haklarının ihlaliye yol açan herhangi bir faaliyeti ve/veya eylemsizliği Büyük Britanya mevzuatına uygun olarak cezalandırılır hem de Yönetici tarafında Kullanıcı hesabını silinme hakkını da saklı tutar.
Kullanıcı Sitenin bilgilerinin işbu Kullanıcı Sözleşmesine aykırı kullanması ile ilgili olarak hak sahiplerinin /yazarların/yüklenicilerin tüm şikayetlerinin kendi nam ve hesabına çözeceğini garanti eder. Eğer «Walexeb» Limited Şirketine Sitedeki fikri mülkiyet unsurlarının yasa dışı kullanılması konusunda üçüncü kişilerin şikayeti geldiği durumunda, Kullanıcı böyle şikayetlerin sonucunda çektiği tüm zarar tazmin etmeyi kabul eder, bununla birlikte «Walexeb» Limited Şirketi Kullanıcı hesabını silme yoluyla işlbu Kullanıcı Sözleşmesini tek taraflı feshetme hakkını da saklı tutar.
Siz şirketin kaynaklarını (gizli bilgilerini) yasa dışı erişimden ve ifşa edilmesinden korunmayı kabul etmektesiniz. Şirketin önceden yazılı izni olmadan, doğrudan veya dolaylı olarak gizli bilgileri kullanamaz veya herhangi bir kişi veya ticari kuruluşa ifşa edemezsiniz. İşbu Kullanıcı Sözleşmesi ihlal edilerek gizli bilginin herhangi bir şekilde kullanılması veya ifşa olunması hakkında derhal yazılı olarak bilgilendireceğinize dair yükümlülüğü üstlenmektesiniz. Gizli bilgilerin herhangi bir şekilde kullanılması veya ifşa edilmesi işbu Kullanıcı Sözleşmesine aykırı olduğu ve Şirkete telafisi imkansız bir zarar vereceğini kabul ediyorsunuz ve bu durumda Şirket çektiği zararı tazmin etme hem de Sitenin kaynakların ileride kullanmaya ve gizli bilgiyi if mahkeme yasağını çıkarmta talebinde bulunma hakkına sahiptir.
 1. Links
The Site may provide links to another World Wide Web sites or resources (Third Party Sites). This may include Tutors sending links to Third Party Sites and/or causing Third Party Sites (such as study resources or online education pages) to pop-up for your review. Because we have no control over Third Party Sites, you acknowledge and agree that we are not responsible for the availability of Third Party Sites, and do not endorse and are not responsible or liable for any content, advertising, products, services or other materials on or available from Third Party Sites. You further acknowledge and agree that we shall not be responsible or liable, directly or indirectly, for any damage or loss caused or alleged to be caused by or in connection with use of or reliance on any such content, advertising, products, services or other materials available on or through any Third Party Sites or for any mistakes, defamation, libel, slander, omissions, falsehoods, obscenity, pornography, or profanity contained therein.
 1. Üçüncü taraf kaynaklara bağlantılar (linkler)
Sitede diğer websiteler ve kaynaklar (üçüncü şahısların siteleri) bağlantılı olan köprü bağları mevcuttur. Üçüncü şahısları Siteleri Öğretmenler tarafından verilen kaynakları içermektedirler. Şirketin üçüncü kişilerin Sitelerini kontrol edemediğinden Şirket üçüncü kişilerin Sitelerinin erişiminden, herhangi bir içeriğinden, reklamından, hizmetleri ve diğer kaynaklardan alınan başka materyallerden sorumlu olmadığını kabul etmektesiniz. Ayrıca, Şirket'in Sitelerinde hatalı, karalayıcı, müstehcen bilgilerin, pornografik materyallerin yayılması, kaba sözler de dahil olmak üzere herhangi bir üçüncü kişilerin kaynaklarının kullanımıyla bağlantılı olarak ortaya çıkan herhangi bir zarar ve kayıptan Şirketin doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu olmadığını kabul ve beyan ediyorsunuz.
 1. Ticari marka ve logo
Tutoronline's trademarks and logos are the property of Walexeb Sp. z O.O.. License for their use is granted for the sole purpose of promoting izzigo.info.tr and encouraging visits to our website. Licensees may not vary the spelling, add or delete hyphens, combine or separate words, abbreviate or alter in any way Tutoronline's marks. Licensees shall not reproduce, use, or authorize the reproduction or use of Tutoronline's marks in any manner other than expressly authorized by Walexeb Sp. z O.O.. Tutoronline's marks may not be combined with those of another company. Any use of the Tutoronline marks that implies a relationship with or endorsement by Walexeb Sp. z O.O. is strictly prohibited. Walexeb Sp. z O.O. has the right to control the use of its marks, and you agree to comply with any and all reasonable requests in relation to the use of Walexeb Sp. z O.O. marks. The following statement must accompany the use of Walexeb Sp. z O.O. trademarks and logos: "Tutoronline is either a registered trademark or trademark of Walexeb Sp. z O.O.".
 1. Ticari marka ve logo
“Tutoronline” ticari marka ve logonun mülkiyeti «Walexeb» Limited Şirketine aittir. Ticari marka ve logonun kullanılması için lisans Şirket tarafından izzigo.info.tr; sitesine ziyaretleri teşvik ve yardım amacı verilmektedir. Lisans Sahipleri “Tutoronline” ticari markasının yazılış şeklini değiştirme, işaret ekleme veya kaldırma, kelimeleri birleştirme veya ayırma, yazılış şeklini kısaltma hakkına sahip değildirler. Lisans Sahipleri, Tutoronline ticari markasını ve logosunu «Walexeb» Limited Şirketinin belirlediği yöntem dışında herhangi bir şekilde çoğaltma, kullanma, üçüncü taraflara devretme hakkına sahip değildirler. “Tutoronline” ticari markası diğer ticari markalarla birleştirilemez «Walexeb» Limited Şirketinin yazılı izni olmadan “Tutoronline” ticari markasının herhangi bir şekilde kullanılması yasaktır. «Walexeb» Limited Şirketi kendi kullanılışını kontrol etme hakkına sahiptir ve Siz «Walexeb» Limited Şirketinden gelen “Tutoronline” ticari markası ve logosu ile ilgili taleplere yanıt vermeyi kabul ediyorsunuz: «Walexeb» Limited Şirketinin ticari marka ve logolarını herhangi bir şekilde kullanılması durumunda aşağıdaki yazı eşliğinde yapılmalıdır: «Tutoronline» - «Walexeb» Limited Şirketinin tescilli ticari markasıdır.
 1. Conduct, Fraud, and Consequences of Fraud
You may only access the site and use the Company Content and the Services for lawful purposes. You are solely responsible for the knowledge of and adherence to any and all laws, rules, and regulations pertaining to your use of the Services. You shall not upload to, distribute through, or otherwise publish through the site or the Services any content that you do not have the right to transmit or that is libelous, defamatory, obscene, pornographic, threatening, invasive of privacy or publicity rights, abusive, illegal, otherwise objectionable, or that could constitute or encourage a criminal offense, violate the rights of any party, or otherwise give rise to liability or violate any law. You agree that you will not in any way: (i) interfere with the ability of others to access or use the Services; (ii) disrupt the normal flow of communication or otherwise act in a manner that negatively affects other users' ability to use the site or the Services; (iii) claim a relationship with or to speak for any individual, business, association, institution, or other organization for which you are not authorized to claim such a relationship; or (vi) interfere with or disrupt the Services or servers or networks connected to the Services, or disobey any requirements, procedures, policies, or regulations of networks connected to the Services. You agree that you will treat the tutors with respect and not use obscenities in the classroom, make threats, or discuss matters other than those directly related to the academic subject for which you seek help. You agree that you will not disclose any information to a Tutor that could be considered personally identifiable information including your full name, address, telephone number, email address, social security number, password or any other information that could be used to identify or locate you. A violation of this agreement may lead to a suspension of your account. Similarly, you agree that you will not solicit any such information from any tutor, and agree that if any tutor ever discloses such information to you, asks you for any personal information, or suggests any offline meeting or conversation, you agree to immediately report this to us by phone and in writing.
You acknowledge that we may screen User Content, and that we shall have the right (but not the obligation), in our sole discretion, to remove any User Content, including terminating tutoring sessions. Without limiting the foregoing, we have the right to remove any User Content that violates these Terms or is otherwise objectionable. You agree and acknowledge that we may preserve User Content and may disclose User Content if required to do so by law or in the good faith belief that any such preservation or disclosure is reasonably necessary to comply with legal process, enforce these Terms, respond to claims that any User Content violates the rights of third parties or protect our rights, property or personal safety or that of our users and the public.
You agree that if you defraud or access our system (or Tutors) through any method that is in any way improper, attempt to do so, or allow anyone else to do so, you will immediately pay us $50 per hour, plus all costs we incur related to detecting and investigating your improper action(s), for each hour (or part thereof) that you (a) obtain improperly, (b) use, and/or (c) allow anyone else to use.
You agree that our cost of investigation will always be a minimum of $250 and will include inside and outside attorney and paralegal time and related fees, as well as the fees of private and forensic investigators and all court and other costs associated with collecting the amounts you owe, such as the costs related to requesting subpoenas from courts and then serving those subpoenas on you as well as serving them on Internet Service Providers, phone companies, schools, and other persons or organizations that we feel may be able to assist with our investigation.
For the purposes of this document, defrauding our system or accessing them improperly means creating accounts and/or adding time to them and/or using time from them in any manner other than by following our defined procedures for creating valid accounts and then paying for the tutoring you receive.
Examples of improper access include (but are not limited to) using any means to circumvent our registration or payment systems, hacking our system in any way, using the system when you have been notified that your permission to use the service has been revoked, sharing your account information or anyone else's account information with a third party (regardless of whether the particular third party can be identified), logging yourself or a third party in simultaneously, using a third party’s account, or failing to log yourself out after a session and (regardless of intention) thereby allowing others to access your account. Improper access also includes using any artifice or method (such as using multiple email accounts, cell phone numbers, and/or credit card numbers) to attempt to avoid paying for service. This may include, but is not limited to using multiple "get started" promotion codes or offers, deliberately avoiding depletion of account minutes, selling or auctioning of login credentials, and credit card fraud.
 1. Kullanım koşulları, dolandırıcılık ve dolandırıcılığın sonuçları
Siteye erişme ve Sitenin kaynaklarını sadece yasal amaçlarla kullanma hakkına sahipsiniz. Sitenin kaynaklarının kullanılmasının yasalara uygun kullanımı, yasaların uygulanması ve yasaların bilincinde olmanız için tam sorumluluk taşımaktasınız. Kanuna aykırı, iftira niteliğinde, saldırgan, müstehcen, pornografik, gizliliği ihlal etme tehdidinde bulunan ve herhangi bir tarafın haklarını ihlal eden bir cinai suçu ifade veya teşvik edecek, ayrıca yasa dışı sayılabilecek başka sebeplerle Site içeriğini indirme, dağıtma, kaynaklarını kullanarak yayınlama hakkınız yoktur. Aşağıdaki yükümlülükleri üstleniyorsunuz:
a) Sitenin üçüncü kişiler tarafından erişimine veya kullanılmasına imkanını vermemek;
b) Sitenin kaynaklarının üçüncü kişiler tarafından kullanımına olumsuz yönde etkileyecek ve belirlenen davranış ve iletişim normlarını ihlal etmemek;
c) bu kişilerden bir vekaletiniz yoksa üçüncü kişiler adına talepte bulunmamak;
ç) Sitenin gereklilik ve kurallarını ihlal etmemek.
Ayrıca Öğretmenlere saygı göstermeyi, sana sınıfta müstehcen sözleri kullanmamayı, yardım almak istediğiniz eğitim dersleriniz ile doğrudan ilgili olanlar haricindeki konular üzerine tartışmayacağınızı taahhüt etmektesiniz. Tam adınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz, sosyal güvenlik numaranız, şifreleriniz veya sizi tanımlamak için kullanılabilecek diğer bilgiler dahil olmak üzere kişisel olarak kabul edilebilecek herhangi bir bilgiyi Öğretmenlere ifşa etmemeyi taahhüt edersiniz Ayrıca Öğretmende bu tür tanımlayıcı bilgileri istememeyi kabul etmekle birlikte ve Öğretmen bu tür bilgileri size bağımsız olarak ifşa ederse ve Site dışında kişisel bir toplantı veya konuşma teklif ederse, Öğretmenin bu tür girişimleri hakkında derhal bilgilendirmeyi taahhüt edersiniz. Bu yükümlülüklerin ihlali, Sitedeki hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir.
Şirketin, sınıflardaki derslerin görsel ve sesli kayıtları da dahil olmak üzere, Kullanıcı tarafından yayınlanan içeriği kaydetme ve kontrol etme hakkına sahip olduğunu kabul etmektesiniz. Şirket, bu Kullanıcı Sözleşmesinin hükümlerine aykırı olan her türlü içeriği Kullanıcıya haber vermeksizin bağımsız olarak kaldırma hakkına sahiptir. Şirketin, devlet kurumlarının resmi talebi üzerine Kullanıcı hakkında saklanan tüm bilgilerini verme hakkına sahip olduğu konusunda bilgilendiriliyorsunuz ve bunu kabul ediyorsunuz.
Yasadışı erişim veya kaynakların (Öğretmenler dahil) kullanılması durumunda ve ayrıca bu tür eylemlerin uygulanmasında üçüncü taraflara yardım verilmesi durumunda, Site kaynaklarının sizin tarafınızdan veya sizin yardımınızla üçüncü şahıslar tarafından dolandırıcılıkla kullanıldığı her saat için Şirkete 50 Amerika dolarını ödemeyi kabul edersiniz, bu tutara ortaya çıkan fiili zararın tazmini dahil değildir.
Ayrıca, avukat, bilirkişi ve iç soruşturmaya yardımcı olan diğer kişilerin masrafları da dahil olmak üzere, ancak 250 ABD dolarından az olmamak kaydıyla Şirket tarafından soruşturma kapsamında yapılan tüm masrafları geri ödemeyi kabul etmektesiniz.
Bu belgenin amaçları doğrultusunda dolandırıcılık eylemleri olarak birçok hesap oluşturmakla ilgili hareketler ve/veya üçüncü kişilerin hesaplarında bilgilerin değiştirilmesi v Sitenin kurallarına aykırı olan diğer hareketler sayılmaktadır.
Yanlış erişim örnekleri arasında (ancak bunlarla sınırlı olmamakla beraber) bir kayıt veya ödeme sistemini hacklemek için herhangi bir araçları kullanmak; Siteyi hacklemek; mali bilgilerinizin üçüncü kişilere devredilmesi; hesabınızı üçüncü kişilere devretmek. Erişimin yanlış olması hizmetleri ödemeden kaçınmaya yönelik herhangi bir dolandırıcılı eyleminde bulunmayı hem de ödeme ve ücretlendirme sisteminin hackedilmesi kodlarının kullanımını ifade edebilir.
 1. No Agency or Partnership
No agency, partnership, joint venture, or employment is created as a result of this Terms of Use. You do not have any authority of any kind to bind Walexeb Sp. z O.O. in any respect whatsoever. The parties are independent contractors. Neither party may direct or control the day-to-day activities of the other; neither party may create or assume any obligation on behalf of the other.
 1. Tarafların ilişkileri
İşbu Kullanıcı Sözleşmesine uygun olarak herhangi bir ilişkiler vekalet, ortaklık, müşterek ve kiralama ilişkileri olarak algılanamaz. Kimsenin “«Walexeb»” Limited Şirketini böyle bir ilişkilere çekmeye yetkisi olamaz. Taraflar bağımsız yüklenicilerdir. Hiçbir tarafın diğer tarafın faaliyetlerini kontrol etme hakkı yoktur; iki taraf da diğer tarafın yükümlülüklerini üstlenemez.
 1. Disclaimer of Warranty; Limitations (THIS PARAGRAPH APPLIES IN ALL JURISDICTIONS IN WHICH SUCH TERMS ARE VALID AND ENFORCEABLE).
Walexeb Sp. z O.O. ARE PROVIDED ON AN "AS IS," "AS AVAILABLE," AND "WITH ALL FAULTS" BASIS AND WITHOUT WARRANTIES OF ANY KIND, EITHER EXPRESS OR IMPLIED. TO THE FULLEST EXTENT PERMISSIBLE UNDER APPLICABLE LAW, Walexeb Sp. z O.O. AND ITS SUBSIDIARIES, DIRECTORS, EMPLOYEES, MANAGERS, OFFICERS, AGENTS, REPRESENTATIVES OR VENDORS (COLLECTIVELY THE "Walexeb Sp. z O.O. PARTIES") SPECIFICALLY MAKE NO REPRESENTATIONS, WARRANTIES, OR ENRORSEMENTS OF ANY KIND, WHETHER EXPRESS OR IMPLIED, AS TO (A) THE SERVICES; (B) Walexeb Sp. z O.O. CONTENT; (C) USER CONTENT; AND/OR (D) SECURITY ASSOCIATED WITH THE TRANSMISSION OF INFORMATION TO IZZIGO.INFO.TR OR VIA THE SERVICES. IN ADDITION, THE Walexeb Sp. z O.O. PARTIES DISCLAIM ALL WARRANTIES, EXPRESS, IMPLIED, OR STATUTORY, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, WARRANTIES OF FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE, OF MERCHANTABILITY, NON-INFRINGEMENT, TITLE, CUSTOM, TRADE, QUIET ENJOYMENT, SYSTEM INTEGRATION, AND FREEDOM FROM COMPUTER VIRUS.
IZZIGO.INFO.TR IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY INFORMATION OR CONTENT CONTAINED WITHIN INTERACTIVE AREAS AND MAKES NO REPRESENTATIONS ABOUT THE SUITABILITY OF THE INFORMATION CONTAINED IN THE INTERACTIVE AREAS FOR ANY PURPOSE OR ABOUT ITS LEGITIMACY, LEGALITY, VALIDITY, ACCURACY, CORRECTNESS, RELIABILITY, QUALITY, STABILITY, COMPLETENESS OR CURRENTNESS.
WITHOUT LIMITING THE FOREGOING, Walexeb Sp. z O.O. PARTIES SPECIFICALLY DO NOT WARRANT THAT THE SERVICES WILL BE ERROR-FREE, THAT DEFECTS WILL BE CORRECTED OR THAT THE SERVICES OR THE SERVER, NETWORK OR OTHER SOFTWARE AND EQUIPMENT THAT MAKES THEM AVAILABLE ARE FREE OF VIRUSES OR OTHER HARMFUL COMPONENTS. IZZIGO.INFO.TR DOES NOT MAKE ANY REPRESENTATIONS OR WARRANTIES REGARDING THE CONTENT OF ITS PRODUCTS, WEBSITES OR SERVICES, OR REGARDING THE RESULTS OF THE USE OF THE SERVICES IN TERMS OF THEIR COMPLETENESS, CORRECTNESS, ACCURACY, RELIABILITY, USEFULNESS OR OTHERWISE, UNLESS SPECIFICALLY SET OUT ON THE SERVICES. YOU ACKNOWLEDGE THAT YOUR USE OF THE SERVICES ARE AT YOUR SOLE RISK. Walexeb Sp. z O.O. PARTIES DO NOT WARRANT THAT YOUR USE OF THE SERVICES ARE LAWFUL IN ANY PARTICULAR JURISDICTION, AND Walexeb Sp. z O.O. PARTIES SPECIFICALLY DISCLAIM SUCH WARRANTIES. SOME JURISDICTIONS LIMIT OR DO NOT ALLOW THE DISCLAIMER OF IMPLIED OR OTHER WARRANTIES SO THE ABOVE DISCLAIMER MAY NOT APPLY TO THE EXTENT SUCH JURISDICTION's LAW IS APPLICABLE TO THESE TERMS.
BY ACCESSING OR USING THE SERVICES YOU REPRESENT AND WARRANT THAT YOUR ACTIVITIES ARE LAWFUL IN EVERY JURISDICTION WHERE YOU ACCESS OR USE THE SERVICES. Walexeb Sp. z O.O. PARTIES ARE NOT RESPONSIBLE FOR THE USER CONTENT, ACCURACY OR OPINIONS EXPRESSED IN USER CONTENT POSTED OR PROVIDED BY THIRD PARTIES ON THE SERVICES OR LINKED SERVICES, AND SUCH SERVICES ARE NOT NECESSARILY INVESTIGATED, MONITORED OR CHECKED FOR ACCURACY OR COMPLETENESS BY IZZIGO.INFO.TR. INCLUSION OF ANY LINKED WEBSITE OR FEATURE ON THE SERVICES DOES NOT IMPLY APPROVAL OR ENDORSEMENT OF THE LINKED WEBSITE OR FEATURE BY IZZIGO.INFO.TR. IN ADDITION, Walexeb Sp. z O.O. PARTIES ARE NOT RESPONSIBLE FOR, AND SPECIFICALLY DISCLAIM ANY RESPONSIBILITY OR LIABILITY TO ANY PERSON OR ANY ENTITY FOR ANY DAMAGE (WHETHER ACTUAL, CONSEQUENTIAL, PUNITIVE OR OTHERWISE), INJURY, LOSS, CLAIM, OR LIABILITY OR OTHER CAUSE OF ANY KIND OR CHARACTER BASED UPON OR RESULTING FROM ANY USER CONTENT OR BY ANY OF THE EQUIPMENT OR PROGRAMMING ASSOCIATED WITH OR UTILIZED IN THE SERVICES OR LINKED SERVICES. POSTS AND LINKED SERVICES CREATED AND POSTED BY USERS ON, THOUGH OR IN CONNECTION WITH THE SERVICES MAY CONTAIN LINKS TO OTHER WEBSITES OR SERVICES. IZZIGO.INFO.TR TAKES NO RESPONSIBILITY FOR THIRD PARTY ADVERTISEMENTS OR LINKED SERVICES THAT ARE POSTED ON, THROUGH OR IN CONNECTION WITH THE SERVICES OR LINKED SERVICES, NOR DOES IT TAKE ANY RESPONSIBILITY FOR THE GOODS OR SERVICES PROVIDED BY THESE THIRD PARTIES.
PRICE INFORMATION AND CONTENTS OR FEATURES OF THE SITE IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE.
THIS "DISCLAIMERS" SECTION SHALL SURVIVE ANY EXPIRATION OR TERMINATION OF YOUR RELATIONSHIP WITH IZZIGO.INFO.TR.
 1. Garanti reddi; Kısıtlamalar (BU PARAGRAF, BU HÜKÜMLERİN İZİN VERİLDİĞİ TÜM YARGI ALANLARINDA GEÇERLİDİR).
SİTE KULLANICILARA BU ŞARTLARDA« MEVCUT OLDUĞU GİBİ», ERİŞİME AÇIK OLDUĞU GİBİ» VE «TÜM HATALARIYLA » AÇIK VEYA ZIMNÎ HİÇBİR GARANTİ VERİLMEKSİZİN SUNULMAKTADIR. «Walexeb» LİMİTED ŞİRKETİNİN BAĞLI ŞİRKETLERİ, MÜDÜRLERİ ÇALIŞANLARI, YÖNETİCİLERİ, TEMSİLCİLERİ, BAYİLERİ VEYA SATICILARI «Walexeb» LİMİTED ŞİRKETİ ADINA AŞAĞIDAKİ GARANTİLER DE DAHİL OLMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ GARANTİLER VERMEMEKTEDİR:
A) HİZMETLER; B) SİTE İÇERİĞİ; C) KULLANICI BİLGİLERİ; Ç)SİTE KAYNAKLARININ KULLANILMASI İLE VERİLERİN AKTARILMASI GÜVENLİĞİ.
AYRICA «Walexeb» LİMİTED ŞİRKETİ SİTENİN İŞBU KULLANICI SÖZLEŞMESİ İLE BELİRLENMEYEN SOMUT AMAÇ, TİCARİ DEĞERİ, MÜLKİYET HAKLARINI UYULMASI, BİLGİSAYAR VİRÜSLERİNDEN KORUNMASI İLE İLGİLİ TÜM AÇIK VE A ZIMNİ GARANTİLERİ REDDETMEKTEDİR.
KULLANICILAR TARAFINDAN (ÖĞRETMENLER DE DAHİL) İNTERAKTİF BÖLÜMLERDE YAYINLANAN BİLGİLERDEN ŞİRKET SORUMLU DEĞİLDİR, İNTERAKTİF BÖLÜMLERDEKİ BİLGİLERİN GÜVENİLİRLİĞİ, EKSİKSİZLİĞİ, DOĞRULUĞU, DÜRÜSTLÜĞÜ GÜVENİLİRLİĞİ, YASALLIĞINA İLİŞKİN HERHANGİ BİR GARANTİ VERMEMEKTEDİR.
ŞİRKET SİTEDE HATALARIN VE EKSİKLERİN OLMAMASINI, KULLANICINI AĞ BAĞLANTISINA, YAZILIM, KULLANDIĞI CİHAZLARINA VE DİĞER FAKTÖRLERE BAĞLI OLAN SİTE ERİŞİMİNİN KESİNTİSİZ OLMASINI GARANTİ EDEMEZ. SİTENİN KAYNAKLARININ KULLANIMINDAN TAMAMEN VE BAĞIMSIZ OLARAK SORUMLU OLDUĞUNUZU KABUL EDİYORSUNUZ. «Walexeb» LİMİTED ŞİRKETİ SERVİSİN KAYNAKLARININ TÜM YARGI ALANLARINDA ERİŞİLEBİLİR OLDUĞUNU GARANTİ ETMEMEKTEDİR VE BU YÜZDEN SİTENİN KULLANIMI BULUNDUĞUNUZ (İKAMET ETTİĞİNİZ) ÜLKENİN YASALARI DİKKATE ALINARAK İZİN VERİLMETKEDİR.
SİTE KAYNAKLARINI KULLANMAKLA SİZ BULUNDUĞUNUZ YARGI ALANINDA TAMAMEN YASAL OLDUĞUNU DOĞRULAMIŞ BULUNUYORSUNUZ. KULLANICI BİLGİLERİNİN İÇERİĞİNDEN, ONLARIN DOĞRULUĞUNDAN, KULLANICILAR TARAFINDAN YAZILI OLARAK DA İFADE EDİLENLERİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE SÖYLENEN DÜŞÜNCELERDEN, ÖĞRETMENLER TARAFINDAN SUNULAN METERYAL VE KAYNAKLARDAN ŞİRKET TARAFINDAN TAM OLARAK İNCELENEMEDİĞİNDEN VE KONTROL EDİLEMEDİĞİNDEN SORUMLULUK TAŞIMAMAKTADIR. DİĞER WEBSİTELERİNİN izzigo.info.tr SİTESİ İLE BAĞLI OLMASI BÖYLE KAYNAĞIN GÜVENİRLİĞİNİN GARANTİSİ DEĞİLDİR. «Walexeb» LİMİTED ŞİRKETİ HERHANGİ BİR KURUM KARŞISINDA ÜÇÜNCÜ TARAF İÇERİĞİNİ KULLANMASI VE SİTE KAYNAKLARINA ERİŞİM İÇİN KENDİ CİHAZLARININ KULLANIMI SONUCUNDA SAĞLIĞA, ONURA, ŞEREFE VE İŞ İTİBARINA VERİLEN ZARAR İÇİN HERHANGİ BİR SORUMLULUK TAŞIMAMAKTADIR VE SORUMLULUĞU REDDETMEKTEDİR. «Walexeb» LİMİTED ŞİRKETİ SİTENİN KAYNAKLARINI KULLANARAK YAYILAN REKLAM MATERYALLERİ VE BU REKLAM MATERYALLERİ İLE TEKLİF EDİLEN MAL VE HİZMETLER İÇİNDE SORUMLULUK TAŞIMAMAKTADIR.
SİTENİN BİLGİLERLER DOLDURULMASI, SİTENİN DİZAYN DEĞİŞİMİ VE TARİFE FİYAT DEĞİŞİMİ ŞİRKET TARAFINDAN KULLANICILARA ÖNCEDEN BİLGİLENDİRME YAPILMADAN UYGULANABİLİR.
BU PARAĞRAF İŞBU SÖZLEŞMENİN GEÇERLİLİK SÜRESİNİN SONA ERMESİNDEN SONRA DA (SÜRESİNDEN ÖNCE SONA ERMESİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE) GEÇERLİLİĞİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR.
 1. Generals
These Terms and any policies applicable to you posted on the site constitute the entire agreement between the parties with respect to the subject matter hereof, and supersede all previous written or oral agreements between the parties with respect to such subject matter. All rights not expressly granted herein are expressly reserved. These Terms shall inure to our benefit and to the benefit of our agents, licensors, licensees, successors, and assigns. If any provision of these Terms is found to be illegal or unenforceable, these Terms will be deemed curtailed to the extent necessary to make the Terms legal and enforceable and will remain, as modified, in full force and effect. These Terms and all matters or issues collateral thereto will be governed by, construed and enforced in accordance with the laws of the United Kingdom applicable to contracts executed and performed entirely therein (without regard to any principles of conflict of laws), and jurisdiction for any court action in the London, United Kingdom. Any notice or other communication to be given hereunder will be in writing and given by facsimile, postpaid registered or certified mail return receipt requested, or electronic mail.
 1. Genel hükümler
İşbu Kullanıcı Sözleşmesi ve Site'de yayınlanan tüm kurallar, bu sözleşmenin konusuyla ilgili olarak taraflar arasındaki tam sözleşmeyi temsil eder ve böyle bir konuyla ilgili olarak önceden var olan tüm belgelerin yerini alır. Burada açıkça belirtilmeyenler de dahil olmak üzere tüm hakları saklıdır. İşbu Kullanıcı Sözleşmesi, Şirketin, Şirketin acentelerinin, lisans verenlerin, lisans sahiplerinin, haleflerinin ve yasal varislerin çıkarlarını korumaya yöneliktir. İşbu Kullanıcı Sözleşmesinin herhangi bir hükmünün yasa dışı veya uygulanamaz olduğu tespit edildiği durumunda Kullanıcı Sözleşmesinin geri kalan hükümleri kısıtlama olmaksızın uygulanması devam etmektedir. İşbu Kullanıcı Sözleşmesi, ayrı hükümleri ve kuralları, yalnızca sözleşmeler için geçerli olan Büyük Britanya'nın yürürlükteki mevzuatına göre yorumlanabilir ve uygulanabilir. Ortaya çıkabilecek herhangi mahkeme duruşması ancak «Walexeb» Şirketinin bulunduğu Londra şehrinde yapılabilir. Kullanıcılar tarafından yapılacak herhangi bildirim veya şikayetler yazılı, elektronik belge veya faks iletişim yoluyla «Walexeb» Limited Şirketinin adresine gönderilmelidir.
 1. Payment procedure
To gain full access to the use of the services available on Site Student must make a payment to User’s account in accordance with the selected plan. Information on incoming transactions posted on the User’s personal account can be seen on User’s profile for twenty four (24) hours after it was refilled.
Plan information can be found on the izzigo.info.tr. The expiration date of a plan when activating other plans simultaneously equals to the one with the latest expiration date. Simultaneous activation of several identical plans does not change the overall validity of the plan. Funds deposited in the personal account may be used by Users only to obtain consulting services from the Tutors on the Site. Unused on consultation services funds stay on the User’s account. Unused credit in the previous planes not nullified and is available for subsequent use.
Rates can be changed by the Walexeb Sp. z O.O. unilaterally as long as the User is notified on the website by changing the content of the information on plans (no special separate announcement is required). Changes in rates do not involve a cost allocation for the time period pre-paid by Users before the information about the change in rates is posted on the Site.
Payment can be made by the Student using any of the methods listed on the Site at the discretion of the User, without charging any fees for the payment transfer by the Walexeb Sp. z O.O.. The amount of deposited funds is reflected on the Student’s profile after it has been received by the Walexeb Sp. z O.O..
Write-offs on the User’s account are made in accordance with rates - every thirty (30) seconds. The total amount of write-offs is calculated as follows:
The total amount of write-offs= Rate/ 45 * total consultation time (in minutes). If the total write-off is a fractional number, Walexeb Sp. z O.O. automatically rounds the amount written off up to the nearest integer.
Upon termination of the Terms of Use, the amount paid by the User shall not be returned, except for confirmed cases of impossibility of access to the Site resources when the Walexeb Sp. z O.O. is at fault. Guaranteed refund is made based on the written request of the Consumer within thirty (30) calendar days of the receipt of such request if agreed to by the Walexeb Sp. z O.O.. The method of refunding the set amount is negotiated with the User further.
Walexeb Sp. z O.O. is not a financial organization and does not perform the functions of a financial agent, however, it reserves the right to control payments between the Student and the Tutor.
 1. Ödeme koşulları
Sitenin kaynaklarına tam erişim elde etmek için Öğrencinin kişisel hesabını doldurması gerekir. Kullanıcının transfer işlemleri ile ilgili bilgiler, ödeme veya kayıttan silme işleminin yapıldığı tarihinden itibaren 24 saat içinde Kullanıcının profilinde yayınlanır.
Tarife planları hakkında bilgiler Sitede yayınlanmaktadır. Tarife planının süresi, ödemenin alındığı andan itibaren sayılmaya başlar. Birden fazla tarife planının aynı anda bağlanması, tarife planlarının genel kullanım süresini artırmaz. Alınan tüm ödemeler, yalnızca Sitedeki Eğitmenlerden tavsiye almak için harcanabilir. Danışma hizmetleri için kullanılmayan para (varlıklar), Kullanıcının kişisel hesabında saklanır.
Tarife planlarının bedeli, Site'nin ilgili sayfalarında değişiklik yapılarak, Kullanıcı'ya önceden haber verilmeksizin Şirket tarafından tek taraflı olarak değiştirilebilir. Bir tarife planının bedelinin değiştirilmesi, Kullanıcıların mevcut tarife planlarını etkilemez.
Ödeme, Şirket tarafından herhangi bir ücret talep edilmeksizin, Kullanıcının takdirine bağlı olarak, Sitede belirtilen yöntemlerin herhangi birisi ile Öğrenciler tarafından yapılabilir. Yatırılan para varlıklarının miktarı Öğrencinin kişisel hesabında görüntülenir.
Kullanıcı hesabınında alınacak ücretler tarifelere göre - her otuz (30) saniyede yapılır. Tahsil edilen toplam tutar aşağıdaki gibi hesaplanır:
Tahsil edilen toplam tutar = öğretmen ücreti/45 * dersin toplam zamanı (dakikada).
Kayıttan silinecek toplam tutar kesir sayı olduğu durumunda otomatik olarak en yakın tüm sayıya yuvarlama yapılır.
İşbu Kullanıcı Sözleşmesi'nin feshedilmesi üzerine, Site kaynaklarının Şirket'in kusuru ile kullanılmasının mümkün olmadığı durumlar dışında Kullanıcılar'a herhangi bir ücret iadesi yapılmaz. Garantili bir geri ödeme,Kullanıcının yazılı talebine istinaden bu talebin alındığı tarihten itibaren otuz (30) takvim günü içinde gerçekleştirilir. İade yöntemi, Kullanıcı ile ayrıca görüşülür.
«Tutoronline» Limited Şirketi (ortaklığı) bir finansal kurum olmayıp, finans temsilcisinin fonksiyonlarını uygulamamaktadır, ancak Öğrenci ve Öğretmen arasındaki ödemelerin yapılmasının kontrol hakkını saklı tutmaktadır.
 1. Refund policy
You may request a refund for unused funds at your account (excluding any additional funds as defined which shall have no cash equivalent and shall not be refundable or capable of being withdrawn other than by means of a redemption in respect of tutoring services at Tutoronline) at any time. You must provide your request by skype to izzigo.info.tr or by email to info@izzigo.info.tr and include all your bank details i.e. your full name, sort code and account number (‘Refund Request Notification’). Your refund shall be made within thirty (30) days of Walexeb Sp. z O.O.’s receipt of your Refund Request Notification which will then be subject to the timescales imposed by your banking clearing systems.
Refunds shall only be provided in respect of funds purchased less than twelve (12) months prior to the Refund Request Notification. For the avoidance of doubt, no refunds shall be permitted in respect of funds purchased more than twelve (12) months prior to the Refund Request Notification.
All refunds are at Tutoronline's sole discretion.
 1. Geri ödeme politikası
İstediğiniz zaman kullanılmayan varlıkların iadesi için başvurabilirsiniz (nakit eşdeğeri olmayan ve “Tutoronline” öğretmenleri ile sınıflar dışında hiçbir yerde kullanılamayan ek olarak tahakkuk eden varlıklar hariç). İade işleminin gerçekleşmesi için Siz “skype izzigo.info.tr ” e-posta üzerinden talebinizi göndererek Banka bilgilerinizi, yani tam isim ve soyadınızı, banka unvanını ve bilgilerinizi, hesap numaranızı göndermelisiniz («Varlıkların (para) iadesi talebi»). Varlıkların iadesi şirket tarafından “ Walexeb Sp. z O.O.” şirketinin varlıkların iade edilmesi talebini aldığı tarihinden itibaren 30 (otuz) takvim günü içinde gerçekleştirilir. Varlıkların Sizin hesabınız yatırılması süresi Sİzin bankanızın kliring sistemi (denkleştirme) ile belirlenmektedir.
İade işlemi, yalnızca varlıkların iade edilmesi talebinin alınmasından 12 (on iki) aydan daha kısa bir süre önce alınan para varlıkları çin yapılabilir. Varlıkların iade edilmesine dair Talebinin alınmasından 12 (oniki) aydan daha önce yatırılan varlıkların iade edilmesine izin verilmez.
Tüm iade işlemleri “Tutoronline’nın” takdirindedir.
 1. Account Cancellation
You may cancel your account at any time throughout our service. Your account will only be cancelled and closed after all transactions have been processed including payment of assessed penalties. Even if your account in cancelled, your photos, comments and any other data you have shared via the services may persist within the service after cancellation of your account (for example, if your content has been reshared by others). Walexeb Sp. z O.O. may also cancel your account in its sole discretion any reason, including but not limited to inactivity or misuse.
If you’d like to cancel your account please contact us.
 1. Kullanıcı hesabının iptali
Sitedeki hesabınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Hesabınız ancak tahakkuk eden cezaların ödenmesi de dahil olmak üzere tüm işlemler gerçekleştirildikten sonra iptal edilecek ve kapatılacaktır. Hesabınız tamamen iptal edilse bile, yüklediğiniz ve kullandığınız fotoğraflarınız, yorumlarınız ve diğer her türlü verileriniz sitede saklanabilir (örneğin içeriğiniz başka kullanıcılar tarafından yayınlanmışsa). “Walexeb Sp. z O.O.” Limited Şirketi ayrıca, site kaynaklarının etkin olmaması veya yanlış kullanılması da dahil ancak bunlarla da sınırlı olmamak üzere herhangi bir nedenle hesabınızı bağımsız olarak feshedebilir.
Hesabınızı iptal etmek için, lütfen bize yazın (başvurun).
 1. Satisfaction Guarantee
While we hope that you will be completely satisfied with our Service, and we are proud that more than 90% of izzigo.info.tr users would recommend us to a friend, we know that occasionally you may have an unsatisfactory experience.
If you do have an unsatisfactory session, please let us know about your experience so that we may investigate and hopefully improve our service. To report an unsatisfactory session you may sign in to your account and use our automated system.
If you have any questions or concerns regarding the izzigo.info.tr, please write to us at our office located at Juliana Tuwima str.,3A, ap.39, Olsztyn, 10-747, Poland. All notices, authorizations, and requests to Walexeb Sp. z O.O. shall be deemed given on receipt.
Please remember that our tutors will not give answers to questions! They will only help you understand how you can solve problems for yourself. Accordingly, we do not give credit for sessions in which a student demands that a tutor provide the answer.
 1. Memnuniyet garantisi
Hizmetimizden tamamen memnun kalacağınızı umuyoruz ve Kullanıcılarımızın %90'ından fazlasının bizi arkadaşlarına ve tanıdıklarına önermesinden gurur duyuyoruz.
Servisimizin kullanımından memnun değilseniz, lütfen istek ve önerilerinizi bize bildirin. Fikirleriniz bizim için önemli. Yorumlarınızı iletmek için Kullanıcı hesabındaki geri bildirim formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Şirketin çalışmaları hakkında herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen bunları Sitede belirtilen yöntemlerden herhangi biri ile «İrtibatlar» sayfasında açıklayın veya aşağıdaki adrese mektupla gönderin: Juliana Tuwima str.,3A, ap.39, Olsztyn, 10-747, Poland. Tüm görüşler, izinler ve sorular Şirket tarafından alındı ​​karşılığı olarak alınmış kabul edilecektir.
Lütfen Öğretmenlerin hizmetle ilgili sorularınızı yanıtlayamayacağını unutmayın! Onlar sadece eğitim sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilirler. Şirket, Öğretmenler tarafından hizmetin çalışmasına ilişkin verilen cevaplardan sorumlu değildir.
 1. Sözleşmenin süresi
Paragraphs 1, 2, 4, 5-7, 9 and 14 shall survive the termination or expiration of this Terms of Use.
 1. Sözleşmenin süresi
1, 2, 4, 5-7, 9 ve 14. paragraflar, işbu Kullanıcı Sözleşmesinin feshedilmesinden sonra da uygulanmaya devam eder.